Paintings: Watercolors, Oil and Acrylic

Pre-K-K: Tessa Maness “Abstract”
First and second grades: Kaigan Veitch from Lagniappe Montessori “Tree,” and “Chicken.”
Third and fourth grades: Aubrey Gorman from Louisiana Connections Academy
Fifth and sixth grades: Colin Campbell from E.S. Richardson Elementary with “Shark,” Rebecca Harrington from Glenbrook School with “Leaves of Autumn,” Molly Seales from Central Elementary School with “Sunflower,” Emily Raime of Glenbrook School with “Abstract” and Brianna Nash of Brown Upper Elementary School with “Sunset.”
Seventh and Eighth Grades: Layla Rains of Webster Junior High School
Ninth and Tenth Grades: Brooke Coldiron of North Webster High School with “Flower,” Jakeitrick Roe of North Webster High School with “Face off Zombie,” Swazavia Gardner of North Webster High School with “Action Art,” Madison Price of Minden High School with “Peter Pan,” “David Bowie,” and “The World,” Dannah McDonald of North Webster High School with “Phoenix of the Sun,” and Devyn Wilson of North Webster High School with “Cityscape.”
Eleventh and Twelfth Grades: Elayna Pool of North Webster High School with “Gigantus,” Abigail Shirley of North Webster High School with “Desert Armadillo,” Armonis Crockett with North Webster High School with “Blue Rose,” Allie Denmon of North Webster High School with “Abstract,” Kalli Martin of North Webster High School with “Alone in the Purple Cross,” Jessie Seymore of Minden High School with “Cityscape,” Jessie Roy of North Webster High School with “Sunset Birds,” Abigail Shirley of North Webster High School with “Man vs. Nature,” Jessie Roy with North Webster High School with “Blue Buffalo,” and Rico G. of North Webster High School with “Heated Sea.”

Pencil, Colored
Pencil, Oil Pastels
or Crayon

Pre-K-K: Landon Stallings of The Children’s Center with “Picasso Face,” Landry Edwards of Glenbrook School with “Glow Bug,” Jaxon Branch of Glenbrook School with “Scarecrow,” Adrienna Williams of Glenbrook School with “Blowing Bubbbles,” Gracie Heard of Glenbrook School with “My Fish,” Preslie Waller of Glenbrook School with “Golden Fish,” Cooper Banks of Glenbrook School with “Fish,” Trent Miller of Glenbrook School with “Glow Bug,” Carson Whitehead of Glenbrook School with “My Bug,” and Holt Holliday of The Children’s Center with “Picasso Face.”
First and Second Grades: Maddie Gray of Glenbrook School with “Butterflies & Dragons,” Mackenzie Hooper of Glenbrook School with “Bug Eyed,” Falynn Ervin of Glenbrook School with “Prissy Dragon,” Channing Rainey of Glenbrook School with “Red Bug,” Brody Walker of Glenbrook School with “Glow Bug,” Olivia Vela of The Children’s Center with “Picasso Face,” Maggie Pesnell of Glenbrook School with “Jazzy Bug,” Brian Staton of Glenbrook School with “Fire Dragon,” Lela Miller of Glenbrook School with “Funky Bug,” and Hunter Bell of Glenbrook School with “Tree Dragon.”
Third and Fourth Grades: Ella Dobbins with “Cow,” Parker Salas of Glenbrook School with “As the Sun Sets,” Charlie Randell of E.S. Richardson Elementary School with “Cow,” Savannah Vaughn of E.S. Richardson Elementary School with “Jungle,” Vivian Still of Glenbrook School with “Van Gogh’s Dragon,” Maggie Whitaker of Glenbrook School with “Blue Dragon,” Jackson Lott of Glenbrook School with “Find the Fish,” Isaiah Browning of E.S. Richardson Elementary School with “Cow,” Kaileah Calloway of Doyline School with “Bird on Branch,” and Vivian Still of Glenbrook School with “Juke Box Bug.”
Fifth and Sixth Grades: Mallory Pesnell of Glenbrook School with “The Great Pumpkin Patch,” Ruben Soto of Central Elementary School with “Chihuahua,” Rebecca Harrington of Glenbrook School with “Quack Quack,” Haven Garza of Brown Upper Elementary School with “Chief Alligator,” Aubrey Gray of Glenbrook School with “Lollipop World,” Peyton Wells of Glenbrook School with “The Goodie Farm,” Haeleigh Moore of North Webster Junior High School with “Self Portrait,” Katie Jennings of North Webster Junior High School with Little Chicken,” Caden of North Webster Junior High School with “Animie,” and Brelyn Winzer-Jackson of E.S. Richardson School with “Bird.”
Seventh and Eighth Grades: Adrianna Downs of North Webster Junior High School with “Honey Comb,” Layla Rains of Webster Junior High School with “Marilyn,” Trinity Wallace of Webster Junior High School with “Face,” Emily Lewis of North Webster Junior High School with “Doodle,” Annabeth Smith of North Webster Junior High School with “Bird,” Rebecca Guthrie of Webster Junior High School with “Sonic” and “Mangle,” Trinity Wallace of Webster Junior High School with “Girl,” Austin Bradley of Lakeside Jr./Sr. High School with “Horse,” and “Landscape.”
Ninth and Tenth Grades: Madison Price of Minden High School with “Self Portrait,” Jordan Davis of Minden High School with “Portrait #1,” Jordan Davis of Minden High School with Portrait #2,” Grace Fox of Lakeside Jr./Sr. High School with “Landscape,” Cheyanna Hall of North Webster High School with “Say Cheese,” Jordan Davis of Minden High School with “Portrait #3,” Matthew Estes of Doyline High School with “Robots,” Kayla Booth, home-schooled, with “Funky Girl,” and Devyn Wilson of North Webster High School with “Eye of Truth.”
Eleventh and Twelfth Grades: Amber Buggs of North Webster High School with “36L,” Summer Sasser of North Webster High School with “Porcelain Doll,” Pedre Hernandez of Minden High School with “Tri-Face,” Armonis Crockett of North Webster High School with “Night Smoker,” Leela Caswell of North Webster High School with “Trumpet,” Summer Sasser of North Webster High School with “Dandelion,” Allie Dennah of North Webster High School with “Trippy Art,” Jessie Roy of North Webster High School with “Hummingbird,” Kalli Martin of North Webster High School with “Bourbon Street,” and Jesse Seymore of Minden High School with “Clowns.”

Collages

Pre-K-K: No entries.
First and Second Grades: No entries.
Third and Fourth Grades: Savannah Vaughn of E.S. Richardson Elementary School with “Parrot,” Aubrey Gorman with Louisiana Connections Academy with “Flowers,” Jamison Couch of E.S. Richardson Elementary School with “Bird,” Emily of E.S. Richardson Elementary School with “Green Bird,” Cameron Pope with E.S. Richardson Elementary School with “Red Bird,” Addison Fields with E.S. Richardson Elementary School with “White Bird,” Becca Balkom of E.S. Richardson Elementary School with “Red Chicken,” Ah’Laziah Douglas at E.S. Richardson Elementary School “Red Bird,” Je’Braylon Holmes of E.S. Richardson Elementary School with “Funky Chicken,” and Ja’Lea McKinney of E.S. Richardson Elementary School with “Blacky.”
Fifth and Sixth Grades: Myya Shine with “Funky Bird,” Garrett George with “Red Bird,” Angel Hernandez with “Black Chicken,” Rylee Lachney with “Funky Chicken,” Alex Aldridge with “Chicken,” Brelyn Jackson with “Red Bird,” Antraveya Eason with “Collage Bird,” Aaron Thomas with “Butterfly & Chicken,” Leah Banks with “Sunny Bird,” and Ariyanna Quarles with “Blue Bird,” all of E.S. Richardson Elementary School.
Seventh and Eighth Grades: Emily Raime of Glenbrook School with “Girly Girl.”
Ninth and Tenth Grades: Dannah McDonald of North Webster High School with “Granny & Poppa,” Layla Easley of Minden High School with “Floral,” and “Couple.”
Eleventh and Twelfth Grades: Alexus Orgeron of North Webster High School with “Million Pieces of Me,” Summer Sasser of North Webster High School with “Shreds,” Madison McCormick of Minden High School with “Animals,” Madison Youngblood of North Webster High School with “This is Us,” Armonis Crockett of North Webster High School with “Paper Trail,” Courtney Brown of North Webster High School with “Courtney’s Face,” and Rico Gonzalez of North Webster High School with “Paper Jungle.”

Mixed Media

Pre-K-K: No entries
First and Second Grades: Brody Walker of Glenbrook School with “Spring Rain,” Aynslea Maus of Glenbrook School with “Soft Winter,” Maggie Pesnell of Glenbrook School with “Mama Kitty,” Myla Hubbard of Glenbrook School with “Queen Cat,” Kaigan Veitch of Lagniappe Montessori with “Polar Bear.”
Third and Fourth Grades: Savannah Vaughn with “Elephant Splash,” Alivea Chancellor, “Pink Elephant,” Talia Burdetta with “Blue Elephant,” Eric Smith with “Elephant in Africa,” Jaleigh Rogers with “Gray Elephant,” Eden Croad with “Tiger,” Mattie Price with “Funky Elephant,” Angela Bolden with “Pinky,” Alyssa Thomas with “Elephant Fun” and Alyssa Vela with “Orange Elephant,” all of E.S. Richardson Elementary School.
Fifth and Sixth Grades: Molly Seales of Central Elementary with “Polar Bear,” Haven Garza of Brown Upper Elementary School with “Monster,” Molly Seales of Central Elementary School with “Hearts,” Haley Lanidier of E.S. Richardson Elementary School with “Elephant,” Aaron Rodriquez of E.S. Richardson Elementary School with “Elephant,” Makayla Ramy of E.S. Richardson Elementary School with “Elephant,” Emily Sharp of E.S. Richardson School with “Elephant,” De’Carlos Carter, of E.S. Richardson Elementary School with “Elephant,” D’Yana Hamilton of E.S. Richardson Elementary School with “Elephant” and Chris Vela of E.S. Richardson Elementary School with “Orange Elephant.”
Seventh and Eighth Grades: No entries.
Ninth and Tenth Grades: Michaela Shockley of Minden High School with “Flowers” and Madison Price of Minden High School with “Trees.”
Eleventh and Twelfth Grades: No entries.

Sculptures

Pre-K-K: No entries.
First and Second Grades: Olivia Vela of The Children’s Center with “Snowman.”
Third and Fourth Grades: Raegan Davis of The Children’s Center with “Red,” and Eden Croad of E.S. Richardson Elementary School with “Proposal.”
Fifth and Sixth Grades: Bailey Paul of J.A. Phillips Middle School with “The Big One,” Anna Harris of J.A. Phillips Middle School with “Knighting,” Kendall Lynn of J.A. Phillips with “I’m Sorry,” Paige Timmons of North Webster Upper Elementary School with “Bookworm,” and Alivia McKenzie of J.A. Phillips Middle School with “Workout.”
Seventh and Eighth Grades: Annabeth Smith of North Webster Junior High School with “Surprise.”
Ninth and Tenth Grades: Kaitlynn Whittington of North Webster High School with “Bambi,” Sebastian Watson of Doyline High School with “Airplane,” and Zach Ypya of Doyline High School with “Tree Sculpture.”
Eleventh and Twelfth Grades: Armonis Crockett with “Mardi Gras Mobile,” Alexis Orgeron with “The Pumpkin King,” Kalli Martin with “Lady of the Spring,” Elayna Pool with “Serenity,” Allie Denmon with “Dragon,” Richard Montgomery with “The Hanging Tree,” Summer Sasser with “Rainy Day,” Madison Youngblood with “Catching Trinity” and Richard Montgomery with “The Tree of Life,” all of North Webster High School.

Photography

Ninth and Tenth Grades: William Vining of Minden High School with “Bridge,” “Cadets,” and “Sunset.”
Eleventh and Twelfth Grades: Catherine Willis of Glenbrook School with “Mother and Daughter,” and “Home.”

Poetry

Pre-K-K: No entries.
First and Second Grades: No entries.
Third and Fourth Grades: No entries.
Fifth and Sixth Grades: Zaviera Brown with “Pity Party,” Madeline Dunn with “A Poem About Me,” Conner Heard with “Aliens,” Piper Stephens with “Streets of Gold,” Conner Heard with “My Dog,” Madeline Dunn with “Friendship,” Zaviera Brown with “The Brain of an Animal,” Abigail Haggard with “Bob, The Grape,” Chloe Griffith with “Pizza,” Carter Barnett with “Time,” and Holly Estes with “Poetry,” all of J.A. Phillips Middle School.
Seventh and Eighth Grades: No entries.
Ninth and Tenth Grades: No entries.
Eleventh and Twelfth Grades: Anne Durr with “Night to Day Consciousness,” and “A Corpse’s Response from a Life Below,” and Catherine Willis with “The Missing Piece,” “The Senses” and “Home,” all of Glenbrook School.

Miscellaneous

Pre-K-K: No entries
First and Second Grades: No entries
Third and Fourth Grades: Rylan Orgeron of Brown Upper Elementary with “Mardi Gras Mask.”
Fifth and Sixth Grades: Chloe Keene of Brown Upper Elementary with “Mask.”
Seventh and Eighth Grades: Embeth Coyle with “T-shirt Scarf,” and Emily Raime with “Crayon Art,” both of Glenbrook School.
Ninth and Tenth Grades: Dannah McDonald of North Webster High School with “Fleur de Lis,” and “Anchor of Life.”
Eleventh and Twelfth Grades: Armonis Crockett with “Galaxy Butterfly,” Allie Denmon with “Heart Thingy,” and Madison Youngblood with “Southern Charm,” all of North Webster High School.

Sewing

PreK-K: No entries.
First and Second Grades: No entries.
Third and Fourth Grades: No entries.
Fifth and Sixth Grades: No entries.
Seventh and Eighth Grades: Embeth Coyle of Glenbrook School with “Pillowcase Shirt,” and Kae’Lin Goodson of The Children’s Center with “Apron.”
Ninth and Tenth Grades: No entries.
Eleventh and Twelfth Grades: No entries.

Digital Art

Ninth and Tenth Grades: Layla Easley of Minden High School with “Man,” Emmaline Strebeck, home-schooled, with “Blue,” and “Harmony & Spark.”
Eleventh and Twelfth Grade: Joshua Coffman of North Webster High School with “Everted.”

Weaving and Yarn Art

Eleventh and Twelfth Grade: Dakota McGarity with “Tybalt,” Catherine Willis with “Snowflake,” Brian Ratcliff with “Life is but a Treble,” Lexie Martin with “Ricardo,” Justin Le with “Red Guy,” Peyton Hortman with Magestic Peacock,” Colt Wilson with “Thunderbird,” Madison Tanner with “Green,” Abigail Gilbert with “Carlos,” and Emily Raime with “Pink Waterlily,” all of Glenbrook School.

Quilting

Sixth and Seventh Grade: Emily Raime of Glenbrook School with “T-shirt Quilt.”